BIM konferencia 2019

BIM konferencia 2019

BIM konferencia 2019

Uplynulý mesiac sa konala 5. národná BIM konferencia. Organizátori tento rok odviedli naozaj skvelú prácu a kvalita a obsah konferencie sa posunul o míľový krok vpred. Témy prednášok a workshopov boli veľmi zaujímavé, na vysokej úrovni s obsahom, ktorý sa zaoberal nielen všeobecne a povrchne tematikou bimu ale riešil konkrétne výzvy a metódy bim projektovania.

Prednášky, ktoré ma najviac zaujali, boli od jediných dvoch rečníčok na konferencii. Prvou bola "keynote speaker" Ilka May z Nemecka s témou Využitie herných technológií v projekcii u pri správe majetku. V jej podaní tejto tematiky som mala pocit, že vytváranie modelov existujúcich stavieb môže byť naozaj také jednoduché a zábavné, ako hranie sa počítačových hier. Mám taký pocit, že o tejto technológii budeme v najbližších rokoch počuť čoraz viac. Druhou ženou medzi rečníkmi bola naša kolegyňa, momentálne žijúca a pracujúca v USA, Katarína Országhová, ktorá sa na metodiku BIM pozrela nie z technologického hľadiska, ale toho procesného a personálneho. Svojou témou Integrované navrhovanie budov ako nový prístup k realizácii projektu načrtla, ako by projekty mohli vyzerať, keď sa jednotlivé profesie spoja a od začiatku na projekte pracujú spolu ako jeden tím, ktorý zdieľa ako možné riziká, ak aj zisky.

Novinkou tento rok bol spoločenský večer na záver konferencie, ktorý sa naozaj niesol v príjemnom a uvoľnenom duchu, strávený rozhovormi s ľudmi, ktorí rovnako ako mi považujú BIM za prirodzený vývoj stavebného trhu. Tento ročník bol pre nás o to špeciálnejší, že sme získali OCENENIE ZA ROZVOJ BIMU NA SLOVENSKU za prácu, ktorú odviedol Miro Šustek ako člen BIM asociácie Slovensko a líder skupiny, ktorá vytvára a pripravuje BEP plán pre slovenský stavebný trh.